Select Page

وایت اسپریت

وایت اسپریت

• وایت اسپریت (White spirit) یا روح سفید – با ترجمه بهتر سیّال سفید – در آزمایشگاه های بریتانیا ،
• مینرال اسپریتس (Mineral spirits) یا ارواح معدنی در آمریکا و کانادا ،
• تربانتین معدنی (Mineral turpentine) در آزمایشگاه های شیمی استرالیا و نیوزلند ،
• Turpentine substitute به معنی جانشین یا شبهه تربانتین ،
• Petroleum spirits به معنی ارواح یا سیالات نفتی ،
• Stoddard solvent یا حلال استودارد و در مواردی
• solvent naphtha یا حلال نفتا (نفت)
از جمله اسامی و عناوینیست که به یکی از مشتقات شفاف نفتی که عموماً به عنوان حلالی ارگانیک در نقاشی و تینر رنگ استفاده می شود اطلاق می گردد . این محصول ترکیبی از آلیفاتیک ها و به طور ویژه زنجیره ای باز از هیدروکربن های آلیفاتیک حلقوی شامل 7 الی 12 کربن می باشند .
این ماده پر کاربرد به عنوان حلالی برای استخراج یا عصاره گیری استفاده شده و به عنوان تمیز کننده ، دفع کننده ، رقیق کننده رنگ های ائروسل (aerosols) یا هواپخش ، نگهدارنده چوب ، لاک ، لعاب یا روغن های جلا دهنده و افزودنی های آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد .
در اروپای غربی قریب به 60% وایت اسپریت های تولید شده و وارداتی در ساخت انواع رنگ ها ، لاک ها و براق کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد ، لذا بی دلیل نیست که این ماده در صنایع رنگ از پرکاربردترین محصولات تولیدی می باشد . این در حالیست که در مصارف شخصی تر و خانگی از وایت اسپریت ها برای تمیزکردن قلموهای روغنی یا رنگی ، قطعات اتومبیل ، آتش افروز کوره های ذغالی ، تمیزکننده سطوحی که چسب یا دیگر مواد شیمیایی روی آن چسبیده و خشک شده است و امور مشابهی که به رقیق کردن یا پاک نمودن چسب و رنگ در ارتباط است مورد استفاده قرار می گیرد .
در انتها گفتنیست که لقب «معدنی» که به این ماده داده می شود به این دلیل است که این ماده از دانه گیاهان ، تخمیر میوه آن ها یا صمغ درختان تولید نشده و عموماً ماده ای نباتی نیست ، در نتیجه در معرفی آن گاهی از لفظ Mineral یا معدنی استفاده می شود .

خدمات
چند رسانه ای
ای – بیزینس
انتشارات

محصولات
محصول یاب
صنایع
نوآوری

باشگاه مشتریان

آخرین اخبار

ارتباط با پشتیبان

ما را دنبال کنید !

   تماس                    تجارت الکترونیکی              حفاظت از داده ها