Select Page

شیرین سازی نفت خام : نفت خام در ساختار خود حاوی عناصر و ترکیبات مختلفیست که گاهی وجود و فقدان هریک از این مواد می تواند به بروز تغییراتی محسوس در ساختار این ماده منجر شود . به عنوان مثال گوگرد به عنوان ماده‌ای که در نفت خام یافت می شود ، چنانچه با درصدی کمتر از نیم درصد در ساختار این ماده یافت شود ، نفت ما به عنوان نفت خام شیرین شناخته شده و اگر بیش از نیم درصد باشد به آن نفت خام ترش می گویند .

شیرین سازی نفت خام

چرا به نفت کم گوگرد شیرین گفته می شود ؟

در قرن نوزدهم میلادی که انسان به تازگی قدرت استخراج نفت از دل زمین را یافته بود ، به دلیل عدم وجود سخت افزارهای پیشرفته مهندسی و آزمایشگاهی که به سادگی می توانند محتویات و اجزای سازنده یک ماده را بیان کنند ، بشر مجبور به استفاده از حس‌های طبیعی و همیشه همراه خود بود .

در همین رابطه این افراد با چشیدن مزه نفت های خام ، چنانچه مزه ای شیرین حس می کردند ، می فهمیدند که محصول مورد نظرشان دارای گوگرد کمی بوده ، لذا به آن نفت شیرین می گفتند و اگر با مزه ای تلخ مواجه می شدند ، به آن نفت تلخ می‌گفتند .

شیرین سازی نفت خام با چه منظوری انجام می شود ؟

وجود گوگرد بیش از حد در نفت خام سبب می شود تا نتوان مشتقات نفتی مرغوبی از آن تولید کرد ، لذا باید میزان این ماده اضافی کاهش یابد . این در حالیست که تقلیل این مقدار هزینه زا بوده و طبعاً هرچه میزان ناخالصی ها افزایش یابد بهای آن نیز بیشتر می شود .

با توجه به این توضیحات بیشتر پالایشگاه ها ترجیح می دهند تا با کار بر روی نفت خامی شیرین تر ، هزینه ها را کاهش و کیفیت و زمان انجام آن را افزایش دهد .

شیرین سازی و حذف یک ترکیب مخرب دیگر

سولفید هیدروژن به عنوان ماده دیگری که در نفت خام موجود بوده و تأثیرات بسیار مخربی در بلند مدت روی محیط زیست می‌گذارد ، یکی دیگر از چالش های بزرگ در صنعت نفت می باشد .

از مهمترین مخاطراتی که این ماده به همراه دارد می توان به خورندگی تجهیزات و ادوات صنعتی و ایجاد مسمومیت در انسان و جمله موجودات زنده در مجاورت آن اشاره کرد ، به همین منظور علاوه بر قوانین سختگیرانه‌ای که جدا سازی این ماده را از مشتقات نفتی الزامی می کند ، حتی حمل و نقل این محصولات نیز محدودیت های فراوانی دارد ، به طوری که نفتکش هایی با محموله ای دارای این ماده (بیش از  15ppm سولفید هیدروژن)  اجازه تخلیه بار خود در بنادر را ندارند .

یورو 4 و ارتباط آن با شیرین سازی

گفتیم که اگر نفت خامی دارای گوگرد باشد ، فرآورده های حاصل از آن نیز گوگرد بالاتری نسبت به حد استانداردش دارند . در همین رابطه وقتی که بنزین خودروهای سواری به عنوان یکی از همین محصولات یا هیدروکربن سنگین با میزان گوگرد زیادی تولید شود ، سوختن آن به جای تولید انرژی به تولید آلاینده و گازهای سمی منجر می شود .

از آنجایی که شیرین سازی نفت خام هزینه زا بوده و ممکن است برای عرضه و مصرف کنندگان صرفه اقتصادی نداشته باشد ، استاندارد آلایندگی اروپا کارخانه های ماشین سازی را ملزم به پیروی از استاندارد یورو 4 نموده تا بدین ترتیب بخشی از بار کاهش آلودگی را بر دوش خودروسازان انداخته باشد .

شیرین سازی به چه روش هایی انجام می پذیرد؟

پس از استخراج نفت خام ، این سیال به صورت مخلوطی از نفت و گاز و حتی آب به سطح زمین می رسد . بدیهیست که این ماده برای استفاده در راهی درست و فرآوری محصولات مختلف نیازمند جداسازی و تفکیک ( شیرین سازی نفت خام )است . پس از اینکه این مواد با روش های مکانیکی و بنا به اختلاف فازهایی که دارند از یکدیگر جدا شدند ، نفت خام حاوی سولفید هیدروژن در شرف پاکسازی قرار می‌گیرد.

با وجود اینکه روش های متعددی به منظور از بین بردن سولفید هیدروژن تعریف شده است اما عموم آن ها بر پایه جذب یا از بین بردن هیدروژن سولفیدها عمل می کنند. در کاربردی ترین روشی که برای جداسازی این ماده از نفت خام استفاده می کنیم ، اسکونجرها در کمترین زمان ممکن با قیمتی نازل سولفید هیدروژن را در خود حل و سپس دفع می نمایند .