Select Page

زایلن سم سولوسو

زایلن

سم سولوسو

با سفر به عمق تاریخ و تمدّن بشر ، روزگاری را می بینیم که در آن کشاورزی به عنوان یکی از روش های ارتزاق و کشت ماده اولیه قوت لایموت – یعنی گندم و به تأسی از آن نان – تنها روشی برای فرآوری نیازمندی خود کشاورز ، خانواده یا نهایتاً بخشی از قلمروی که در آن زندگی می کرده بوده و تولید محصولات کشاورزی توسط ایشان دارای سازوکارهای پیچیده ای نبوده است .

این در حالیست که با گذر زمان و افزایش جمعیت کره زمین ، دیگر روش های سنتی پاسخگو نبوده و انسان برای سیر کردن جمعیت چند میلیاردی سیاره خود نیازمند بهره گیری از روش های نوظهور، دانش بنیان و تائید شده توسط تجربه قدما گشت .

در حالی که تولید محصولات کشاورزی دیگر به یک استراتژی جنگی و دستاویزی برای کنترل جوامع دیگر از سوی ابرقدرت ها تبدیل شده بود ، دیگر روش هایی سنتی مانند غرقاب کردن زمین مقرون به صرفه نبوده ، انسان به استفاده حداکثری از زمین نیاز پیدا کرده و بود از بین رفتن بخشی از محصولات به هر دلیلی توجیه ناپذیر بود .

در نتیجه اینکه با ورود افرادی با دیدگاه مهندسی به این عرصه و ترکیب کردن تجربیات کشاورزان قدیمی با تئوری های علمی ، زمینه بهره برداری بیشتر از زمین فراهم شده و بدین ترتیب انسان می توانست سهم بیشتری از دامان طبیعت برداشت کند .

سم پاشی به عنوان یکی از همین روش ها ، راهکاری بود که سبب می شد تا آفات و موجودات ذره بینی که محصولات را خورده یا آن ها را فاسد و غیر قابل استفاده می کردند از بین رفته و بدین ترتیب از میزان دورریز ها کاسته شود ، فارغ از اینکه این روش مبارزه با آفات و سمپاشی آن ها بواسطه مواد شیمیایی تبعاتی نظیر سوزاندن برگ ها و گیاهان ، به وجود آمدن جهش های مخرب ژنتیکی ، ایجاد مشکلات تنفسی و تغییر بو و مزه میوه ها را به همراه داشته و ممکن بود به خشک شدن کلی یک باغ منتج شود .

به همین دلیل مجموعه هایی مانند پترو کیمیای یزد که در صنایع پتروشیمی دستی برآتش داشته و از امکانات سخت افزاری و دانش لازم برای ساخت محصولی جایگزین برخوردار بودند پای پیش گذاشته و با تولید مشتقاتی از زایلن ، حلال هایی افزودنی مانند سولوسو را که خاصیت حشره کشی بالایی داشته و در عین حال دارای عوارض جانبی کمی هستند را تولید نمودند .

علاوه بر مصارف سم سولوسو در کشاورزی ، این محصول که در سه زیر شاخه اصلی سولوسو 100 ، 150 و 200 هم یافت می شود ، در زمینه تولید بسیاری از رنگ ها و پوشش ها نیز کاربرد دارد . ویژگی شاخص سم  سولوسو در حل کردن رزین های آلکیدی و پلی الکیدی ، پیگمنت های رنگی و همچنین رزین های روغنی سبب شده است تا مجموعه های تولید چسب ، رنگ و پوشش های شیمیایی از مصرف کنندگان ثابت و عمده این محصول بوده و بدین ترتیب با قیمتی مقرون بصرفه تر ، به حل یا رقیق کردن محصولات خود بپردازند .

زایلن

 زایلن (زایلین) مایعی با ترکیبات آلیست که همانند بسیاری از انواع هیدروکربن سنگین و هیدروکربن سبک خود ، ظاهری زلال و شفاف (بی رنگ) ، اشتعال زا ، فرّار و به دلیل داشتن سه گروه آروماتیک دارای بویی شیرین است . این ماده که نخستین بار در اواسط قرن نوزده توسط آندری کی‌آورز یا کاهورس (August André Thomas Cahours) فرآوری شد ، یکی از مشتقات نفت خام بوده که امروزه به صورت عمده از فرایند ریفورمینگ به دست می آید .

کاربرد عمده زایلن به عنوان حلال در صنایع مرتبط با تولید چسب ، جلا دهنده های شیمیایی ، روان کننده های صنعتی ، تولید چرم مصنوعی ، ساخت لاستیک ، وارنیش یا حلال لاک ناخن ، مواد شوینده و نوع خاصی از آبکاری می باشد . علاوه بر این ، این ترکیب به عنوان ماده اولیه تولید مونومری به نام ترفلاتیک اسید به کار می رود . مواد استیل و سیلیکونی در هنگام برخورد با زایلن و مشتقات آن به سهولت تمیز شده و در مواردی هم برای ضد عفونی کردن این سطوح مورد استفاده قرار می گیرد .

تماس زایلن با پوست موجب حساسیت و قرمزی آن شده و برخوردش با چشم به التهاب سامانه بینایی منجر می شود . در هنگام استفاده از این محصولات استفاده از ماسک و دوری از تنفس مستمر آن توصیه می شود ، چرا که استنشاق این ماده به ایجاد سرگیجه و توهم منجر شده و پس از تحریک گیرنده های بویایی بینی ، موجب آسیب رسیدن به گلو می شود . گفتنیست که در مواردی اگر این ماده وارد سیستم گوارش شود آسیب هایی جدی برای معده ، کبد وکلیه ها به همراه دارد .

خدمات
چند رسانه ای
ای – بیزینس
انتشارات

محصولات
محصول یاب
صنایع
نوآوری

باشگاه مشتریان

آخرین اخبار

ارتباط با پشتیبان

ما را دنبال کنید !

   تماس                    تجارت الکترونیکی              حفاظت از داده ها