Select Page

حلال های تخصصی

حلال های تخصصی

رنگ
اگرچه رنگ های امروزی محصولاتی با ساختار شیمیایی هستند ، اما رابطه انسان با آن ها به زمان های دور برگشته و لزوم استفاده از این مواد از سده ها قبل بر وی آشکار شده است .
استفاده از گل ها و گیاهان ( از قبیل روناس ، زعفران و زردچوبه ، برگ مو و …) و قسمت های مختلف میوه ها (مانند میوه شاتوت ، پوست انار یا گردو و…) به عنوان مهمترین منابع رنگرزی به ویژه در نساجی یا بافت قالی مورد استفاده قرار می گرفتند .
این در حالیست که امروزه لزوم رنگ کردن مواد و محصولات مختلف از دایره رنگ آمیزی الیاف طبیعی فراتر رفته و از فلزات گرفته تا مصالح ساختمانی ، از پلاستیک گرفته تا چوب و از کاربردهای زینتی گرفته تا لایه هایی پوششی ، جملگی نیازمند استفاده از رنگ هایی با ساختار منحصر به فرد و همخوان با این مواد هستند .

با توجه به این توضیحات وجود ساختارهایی غیر همسو با رنگ های پلاستیکی ، روغنی یا اکرلیکی ، موادی تحت تنش زیاد یا واقع در شرایط آب و هوایی فرسایش دهنده رنگ سبب شده است تا پای مجموعه هایی مانند پتروکیمیا به حوزه ساخت رنگ باز شده و بدین ترتیب حلال هایی که در کاهش و افزایش غلظت یا ایجاد تغییرات بنیادین در ساختار یک محصول به کار می روند استفاده گردد تا بدین وسیله الوانی با کاربردهای بیشتر و موثرتر تولید شود .

رزین
رزین به عنوان ماده دیگری که نمونه های طبیعی آن یافت می شود – یعنی صمغ درختانی که پس از خشک شدن به صورت کهربا درآمده یا با به دام انداختن حشرات ، برگ درختان یا سایر عوامل در تماس با خود ، همانند لایه ای شیشه ای آن ها را در بر می گیرند – محصولیست که دارای ویسکوزینته بالایی بوده اما با داشتن ساختار مایعی ، توانایی رسوخ در هر شکاف و حفره ای را دارد . اینجاست که هاردنرها به عنوان موادی مکمل وارد واکنش شده و به سخت شدن این محصولات کمک می کنند . رزین های مصنوعی خود در دو نوع ترموپلاستیک و ترموستینگ ساخته می شوند که به ترتیب با حرارت خمیری شکل شده و به صورت نامحلول ، حرارت تأثیری در ساختارشان ندارد .
در ادامه گفتنیست که روزین ، صمغ استری ، پنتارزین ، کومارون – ایندن ، رزین های فنلی خالص ، رزین های فنلی اصلاح شده ، مالئیک رزین ، آلکید رزین ، آمینو ، وینیل ، پترولیوم ، پلی استر ، پلی استایرن ، آکریلیک ، اورتان ها ، رزین های پایه ی کائوچویی و سیلیکون از جمله مشتقات یا زیر مجموعه های این محصول می باشند که از کاربرد آن ها می توان یک کتاب قطور نوشت .
به عنوان مثالی که شاید از نزدیک دیده باشد ، از اپوکسی به عنوان یکی از همین مشتقات برای ساخت سطوح شفاف و طراحی های منحصر بفرد استفاده می شود . می توان گفت رزین اپوکسی ، شیشه ای مایع است که با پس از خشک و سخت شدن روی سطح ، بدون ایجاد اختشاش در نمای سطح زیر خود (چنانچه بی رنگ باشد) ، می تواند به صورت سطحی مقاوم خودنمایی کرده و به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار گیرد . این در حالیست که امروزه مصنوعات دکوری فراوانی نیز با تکیه بر همین ویژگی این ماده ساخته می شود .

سم
در تعریف ساده ای که می توان از سم ها ارائه داد ، باید بگوییم که این محصولات موادی با منشاء گیاهی ، حیوانی یا شیمیایی هستند که با از کار انداختن یا اختلال در یکی از سیستم های بدن موجودات زنده (بنا به حجم مصرف شده یا غلظت و قدرت ماده) تهیه و مورد استفاده قرار می گیرند .
اگرچه سموم در نگاه اول ممکن است یادآور مسمومیت ، ترور بیولوژیکی، مرگ و میر ، سلاح های کشتار جمعی و در کاربردی بهتر از بین بردن آفات کشاورزی یا موجوداتی موذی در ساخت یا پرورش یک محصول باشد ، اما باید گفت که عملاً همه پادزهرها یا دیگر مواد پزشکی مانند محلول شیمی درمانی و بوتاکس نیز نوعی سم بوده که خروجی های مطلوبی برای انسان دارد .
با گذر از این توضیحات ، مجموعه پتروکیمیا به عنوان یکی از حلال های تخصصی خود ، قادر به ساخت و ارائه این محصولات بوده و شما علاقه مندان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آن ها با ما در ارتباط باشید .

چسب
در تعریف کلی چسب ها (منظور چسب مایع است) می توان گفت که این محصولات موادی غیر فلزی هستند که دو ماده جدا از هم را به یکدیگر متصل کرده و بنا به ویژگی های ساختاری این دو سطح (مثلاً میزان جاذبه های واندوالسی هریک) با قدرت های متفاوتی آن ها را کنار یکدیگر حفظ می نمایند . بدیهیست که ضعف چسب ها در انجام این کار مستلزم تغییر ساختار این واسطه ها بوده و مقدمات پیدایش چسب هایی از خانواده حلال های تخصصی و خروجی فرآیندهای پیچیده شیمیایی را ضروری می کند .
در همین رابطه تولید چسب ها دارای شش تئوری شاخص است که هرماده چسبناکی که می بینیم بر مبنای یک یا چندی از آن ها ساخته شده است . این تئوری ها عبارت اند از :
• تئوری جذب فیزیکی با اتکا بر نیروهای وان ‌دروالسی و دو قطبی‌های دائم و القایی ،
• تئوری جذب شیمیایی با استناد به قوانین پیوندهای کووالانسی ، یونی و هیدروژنی ،
• تئوری نفوذ بر مبنای نظریه نفوذ لایه های پلیمری در یکدیگر و تشکیل زنجیره ،
• تئوری الکتروستاتیک که به انتقال الکترون میان دو سطح فلزی و ایجاد کشش میان آن ها دلالت دارد که طبعاً در مواد پلیمری نارسانا نمود کمتری دارد ،
• تئوری پیوند درونی مکانیکی که بیان می دارد سطوحی ناهموار به دلیل اینکه فواصل یا پستی بلندی هایشان بهتر از مواد صاف و صیقلی از چسب پر می شود دارای عکس العمل بهتری در برابر مواد چسبنده هستند .
• تئوری لایه مرزی ضعیف که بیان می دارد کثیفی مرز دو ماده (مثلاً چرب و روغنی یا گرد و خاکی بودن آن ها) مانع از چسبندگی ایده آل آن ها می شود ، پس یا باید این عوامل پاک شده و یا در چسب حل شوند .
در نهایت گفتنیست که ساخت چسب‌های ساختمانی آکریلیک یا اپوکسیدها که با حل کردن روغن یا گریس های سطوح صنعتی آن ها را به یکدیگر می چسباند ، رویدادی مبتنی بر تئوری ششم می باشد .

خدمات
چند رسانه ای
ای – بیزینس
انتشارات

محصولات
محصول یاب
صنایع
نوآوری

باشگاه مشتریان

آخرین اخبار

ارتباط با پشتیبان

ما را دنبال کنید !

   تماس                    تجارت الکترونیکی              حفاظت از داده ها