Select Page

تصفیه انواع حلال : زمانی که ماده ای شیمیایی در محیطی صنعتی فرآوری شده یا به صورت ماده‌ای طبیعی از دل زمین استخراج می شود دارای ویژگی‌های فیزیکی مشخصی می باشد که لزوماً متناسب با کاربرد و زمینه‌ای که قصد مصرف در آن را داریم نیست . در همین رابطه بدیهیست که نیازمند اعمال تغییراتی روی این مواد به منظور نزدیک کردن آن ها به ساختار مورد نظرمان بوده و بدین ترتیب می‌توانیم در حوزه خاصی از این مواد استفاده کنیم .

اگرچه روش‌های فراوانی برای تصفیه و نزدیک کردن ساختار مواد مذکور به شاخصه‌های مورد نظرمان وجود دارد اما شاید بتوان استفاده از حلال‌ها را یکی از رایج‌ترین روش‌های موجود دانست .

تصفیه انواع حلال

می دانیم زمانی که دو یا چند ماده با یکدیگر به نحوی ترکیب شوند که اجزای تشکیل دهنده آن ها از یکدیگر قابل تفکیک نبوده و به صورت همگن در یکدیگر مخلوط شوند، یک محلول (Solution) به وجود آمده است . در همین رابطه معمولاً یکی از مواد تشکیل دهنده محلول (که معمولاً مایع بوده اما می تواند در حالت‌های دیگر ماده نیز دیده شوند) درصد بیشتری از آن را تشکیل داده و دیگر اجزای این شرکت کننده در این اختلاط را در خود حل می کند که به آن حلّال یا Solvent گفته می شود .

همه ما در زندگی خود با حلال های فراوانی برخورد کرده‌ایم که آب به عنوان یکی از اصلی‌ترین ترکیبات سازنده پوسته زمین مشهورترین آن ها می باشد . استونی که بانوان برای پاک کردن لاک از آن‌ها استفاده کرده، تینری که برای پاک کردن رنگ های روغنی به کار می روند یا رقیق‌کننده‌هایی که برای کاهش غلظت روغن ها به کار می روند جملگی در زمره حلال ها قرار می گیرند ، این در حالیست که در حوزه های صنعتی این حلال ها علاوه بر داشتن تنوع بیشتر، کاربرد و اهمیت بیشتری نیز یافته و مستلزم تصفیه انواع حلال به طریقی فنی و اصولی می باشند .

کاربرد حلال‌ها در صنعت

اگرچه حلال‌هایی که در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند از نظر نوع کاربرد تفاوتی آنچنانی با حلال‌های معمولی ندارند، اما از آنجایی که در حجم زیاد برای حل و معلق نمودن مواد مختلف یا تغییر خواص فیزیکی آن ها در محیط‌ کارخانه، خط‌های تولید، کارگاه‌های کوچک و بزرگ یا پالایشگاه ها به منظور تولید که ماده یا کالای جدید مورد استفاده قرار می گیرند به حلال های صنعتی معروف شده اند که از مهمترین کاربردهای آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • خالص‌سازی مواد
  • تمیزکاری خشک قطعات
  • استفاده در امر جدا کردن نفت از آسفالت، فنل‌ها، رزین‌های نفتی و هیدروکربن‌های آروماتیک
  • استفاده در فرآیندهای استخراجی نظیر استخراج روغن ها، عطرها، رزین ها و …
  • استفاده به عنوان پوشش سطحی مانند رنگ، لاک الکل و چسب ها
  • رنگ و پاک کردن
  • استفاده در بطن خود محصولات مانند فرآیند ساخت داروها یا ماده کمکی ساخت لاستیک، رنگ، رزین ، چسب ، چرم مصنوعی ، منسوجات، تولید جوهر ، چاپ و …

در ادامه لازم به ذکر است که استون ، اتیل کتون و تولوئن از شاخص‌ترین خروجی های تصفیه انواع حلال بوده و به عنوان نمونه‌هایی پرکاربرد شناخته می شوند .

سه حلّال مهم

نام حلال ویژگی‌های شاخص
استون خاصیت تمیزکنندگی (به ویژه در بخش ابزارآلات) ، زدودن آلاینده‌ها از روی سطوح تحت جوشکاری، به دلیل داشتن نقطه فلاکس کم و فشار بخار بالا بسیار اشتعال‌زاست، حساس به گرما و به دلیل داشتن خطر انفجار در زمره محصولات خطرناک طبقه‌بندی می شود .
متیل اتیل کتون (MEK) این محصول که با نام بوتان نیز شناخته می شود از نظر میزان خطر هم ارز استون می باشد، با این تفاوت که حتی برخورد مستقیم آن با پوست و چشم نیز خطرآفرین بوده و تنفس آن به ریه‌ها آسیب می‌زند . استفاده از تجهیزات ایمنی در هنگام کار با این ماده از اهمیت زیادی برخوردار است .
تولوئن نوعی هیدروکربن آروماتیک، کاربرد فراوان در حوزه رنگ، رزین و سوسیس و کالباس‌سازی (به دلیل خاصیت ضد کپکی)، تنفس این ماده می تواند به سرگیجه، سردرگمی، سردرد، خستگی و در موارد شدیدتر به افسردگی، آسیب دائمی مغزی و حتی مرگ منجر شود .

پتروکیمیای یزد

با توجه به توضیحات ارائه شده، طبیعیست که هریک از این کسب و کارهای نیازمند به این ماده برای مصارف خود به حلالی با ویژگی‌های خاصی نیازمند بوده و صرف داشتن نام حلال نمی تواند ماده ای را به عنوان این مایع کاربردی مطرح سازد . با عنایت به اینکه احتمال وجود حلالی با ساختار و فرمولاسیونی خاص در حجم زیاد در بازار بسیار کم است، نیازمند شناسایی مراکزی هستیم که توانایی فرآوری و تصفیه انواع حلال را داشته و بدین ترتیب قادر به تأمین نیازمندی‌های ما باشد .

مجموعه پتروکیمیای یزد به عنوان یکی از سرشناس‌ترین شرکت‌های فعال در این حوزه در سطح کشور قادر است تا در کنار برش‌های تخصصی محصولات نفتی، تولید هیدروکربن سنگین و هیدروکربن سبک ، بلندینگ و شیرین سازی فرآورده های نفتی به امر تصفیه انواع حلال ها نیز مبادرت ورزد .

در نهایت لازم به ذکر است چنانچه سوالی در خصوص خدمات فوق‌الذکر وجود دارد، بنده و همکارانم در مجموعه پترو کیمیای یزد آماده پاسخگویی به آن‌ها بوده و به واسطه راه‌های ارتباطی به سوالات مخاطبین خود پاسخ خواهیم داد .