Select Page

بنزین اکتان 92

بنزین اکتان 92

اگرچه در پمپ بنزین های کشورمان سوخت اتومبیل ها به دو نوع معمولی و سوپر تقسیم بندی شده و عموم مردم نیز با همین نام از آن ها یاد می کنند ، اما در کشورهای پیشرفته دنیا این میزان خلوص در هر جایگاه با اعدادی مثل 92 ، 95 و 98 نمایش داده می شود . زمانی که از مصرف کنندگان این فرآورده های نفتی در خصوص تفاوت میان این اعداد می پرسیم ، این افراد اذعان می کنند که هرچه عددی بالاتر باشد سوخت مورد نظر بهتر بوده و به تناسب قیمت بالاتری هم دارد اما دلیل آن را به طور دقیق نمی دانند ؟ اما به راستی چرا اعداد بالاتر دارای کیفیت بهتری بوده ، چه عاملی این اعداد را تغییر می دهد و چرا این اعداد را در گازوئیل و سوخت های دیزلی نمی بینیم ؟

برای پاسخ به این سوال لازم است تا ابتدا اندکی در خصوص موتور خودروهای رایجی که همه روزه می بینیم و سوار می شویم صحبت کنیم . موتور خودروهای بنزینی از نوع درون سوز است ، بدین معنا که عملیات تبدیل انرژی پتانسیل سوخت به نیروی محرکه اولیه و تبدیل صورت انرژی آن در داخل خود موتور انجام شده و همانند موتور های دیزلی از ساختار مرسوم مکش ، تراکم سوخت و تخلیه بهره می گیرد . در همین رابطه موتورهای بنزینی برای بهره مندی از انرژی نهفته شده در بنزین به کاتالیزوری نیاز دارند که در حقیقت همان جرقه شمع بوده و بدین واسطه انرژی این ماده آزاد می شود ، این در حالیست که در موتورهای دیزلی این فشار و تراکم ماده است که به آزاد شدن انرژی آن می انجامد ، در نتیجه اینکه میزان اکتان یا همان حساسیت در برابر حرارت و اشتعال در آن ها مطرح نیست .

می دانیم زمانی که جرقه به بنزین متراکم شده میرسد باعث انفجار آن می شود ، انفجاری که به صورت مستمر و بسیار سریع رخ داده و ماحصل آن همان سروصدایی می شود که از خودروها می شنویم . نکته جالب اینجاست که چنانچه حرکت خودروهای قدیمی را دیده باشید (رویدادی که در فیلم های قدیمی به چشم می خورد) حرکت این وسایل نقلیه در نسل های ابتداییشان همانند شلیک هفت تیری با سرعت زیاد بوده که به مرور زمان و با تقویت طراحی و ساختارهای مکانیکی به شکل فعلیشان رسیده است .

نکته مهم در خصوص بنزین اکتان 92 یا دیگر هم خانواده های آن ، این مطلب است که هرچه میزان اکتان آن ها بالاتر باشد ، به دلیل اینکه اکتان دارای زنجیره طولانی تری می باشد دیرتر می سوزد ، لذا در برابر اشتعال زودرس مقاوم تر بوده و آسیب کمتری نیز به موتور ، به ویژه لایه داخلی سیلندرها می زند .

خدمات
چند رسانه ای
ای – بیزینس
انتشارات

محصولات
محصول یاب
صنایع
نوآوری

باشگاه مشتریان

آخرین اخبار

ارتباط با پشتیبان

ما را دنبال کنید !

   تماس                    تجارت الکترونیکی              حفاظت از داده ها